Ethiopia Athlete List
Athlete Name |
Gender |
Event | QP |
2nd Event | QP |
3rd Event | QP |
Relay |
Tigist Kebede ADUGNA | F | 400m H 59.50 | |||
Nyebolo Uguda AGA | F | LJ 6.17 | TJ 13.03 | ||
Hiwot Girma ALEMU | F | JT 48.52 | |||
Birtukan Adamu ALI | F | 3000m SC | |||
Askale Tiksa BENTI | F | 20km Walk | |||
Dinke Firdisa DUFERA | F | 800m 2:05.01 | |||
Idossa ESHETE | F | 10000m 33:31.04 | |||
Adanech Anbesa FEYISA | F | 1500m 4:11.74 | |||
Kidas Alema GEBREMAEDIN | F | 5000m 16:15.72 | |||
Medina Ibrahim GOBENA | F | 1500m 4:13.95 | |||
Lidya Melese GOSHU | F | 800m 2:05.02 | |||
Meskerem Mamo HAYILE | F | 5000m 16:17.14 | |||
Zinash Tesfaye HUNDE | F | 400m 54.68 | |||
Yehualeye Beleew MITIKI | F | 20km Walk | |||
Amele Yebeltal MULUADAM | F | SP 14.50 | |||
Birtukan Diro NEDA | F | 3000m SC | |||
Tsige Kebede REGASA | F | 100m 11.68 | |||
Aynalem Eshetu SHEFRAWE | F | 20km Walk | |||
Fantu Worku TAYE | F | 1500m 4:11.50 | |||
Tigist Ketema TEBO | F | 800m 2:06.00 | |||
Ariyat Dibow UBANG | F | HJ 1.80 | |||
Shure Demisa WARE | F | 10000m 33:24.41 | |||
Weyneshet Ansa WELDETSADIK | F | 3000m SC | |||
Miheret Tamirat WELDGEORGIS | F | 100m H 14.00 | |||
Dera Dida YAMI | F | 5000m 16:09.06 | |||
Tegest Tamangu YUMA | F | 200m 24.00 | 400m 53.97 | ||
Yenenesh Tilahun | F | 10000m 33:31.05 | |||
Bekele Lemi ARGECHO | M | HJ 2.15 | |||
Zemen Addis AYALNEH | M | 1500m 3:38.10 | |||
Zewudu Hailu BEKELE | M | 10000m | |||
Taresa Tolosa BEKUMA | M | 1500m 3:38.00 | |||
Yonas Ayele BORSAMO | M | 20km Walk | |||
Abduraman Abdo BUSE | M | 400m 46.62 | |||
Birara Alem CHEKOL | M | 20km Walk | |||
Samson BASHA GEMEDA | M | PV 5.00 | |||
Dejene Debla GONFA | M | 5000m 13:20.00 | |||
Birhanu Sorsa ITAHA | M | 1500m 3:38.20 | |||
Abdusetar Kemal KERETA | M | 100m 10.40 | 200m 21.09 | ||
Behailu Alemshet LEMA | M | 110m H 14.00 | |||
Gemchu Alemu LEMA | M | 400m 46.60 | |||
Zegeye Moga LENCHA | M | TJ 16.81 | |||
Bediru Mehammed MAHIDI | M | 100m 10.30 | 200m 20.92 | ||
Jemal Yimer MEKONNEN | M | 10000m 28:32.00 | |||
Bacha Morka MULATA | M | 800m 1:47.20 | |||
Gigsa Tolosa NURGI | M | 3000m SC 8:26.00 | |||
Adire Gur OCHALLA | M | LJ 7.82 | TJ 16.63 | ||
Othow Okello OJULO | M | JT 69.03 | |||
Selemon Barega SHIRTAGA | M | 5000m 13:21.00 | |||
Chala Beyo TECHO | M | 3000m SC 8:25.82 | |||
Tafesa Soboka TIMMA | M | 3000m SC 8:25.56 | |||
Adisa Girma TOLA | M | 800m 1:47.21 | |||
Yobsan Girma TOLASA | M | 800m 1:47.22 | |||
Fikadu Haftu TSADIK | M | 10000m 28:30.00 | |||
Yohanis Algaw WALE | M | 20km Walk | |||
Ayenew Alemu YESMAW | M | 5000m 13:01.00 |