Kenya Athlete List
Athlete Name |
Gender |
Event | QP |
2nd Event | QP |
3rd Event | QP |
Relay |
Alice APROT | F | 10000m 31:40.93 | |||
Sandrafelis CHEBET | F | 1500m 4:08.36 | |||
Winnie CHEBET | F | 800m 2:00.40 | |||
Jane CHEGE | F | 400m H 58.70 | |||
Sheila CHELANGAT | F | 5000m 15:41.95 | |||
Margaret CHELIMO | F | 5000m 15:32.07 | |||
Sheila CHEPKIRUI | F | 5000m 15:30.82 | |||
Jackine CHEPNGENO | F | 10000m 31:58.37 | |||
Emily CHEROTICH | F | 800m 2:00.32 | |||
Agnes CHESANG | F | 3000m SC 9:34.24 | |||
Silvia CHESEBE | F | 800m 2:01.11 | 4*400m Relay | ||
Maureen JELEGAT | F | 400m H 57.39 | 4*100m Relay 4*400m Relay | ||
Joyline JEPKOSGEI | F | 10000m 32:35.82 | |||
Norah JERUTO | F | 3000m SC 9:28.41 | |||
Eunice KADOGO | F | 100m 11.87 | 200m 23.76 | 4*100m Relay | |
Rebecca KERUBO | F | HT 51.19 | |||
Judy KIYENG | F | 1500m 4:05.45 | |||
Millicent NDORO | F | 200m 23.92 | 4*100m Relay | ||
Margaret NYAIRERA | F | 400m 51.39 | 4*400m Relay | ||
Lydia ROTICH | F | 3000m SC 9:27.01 | |||
Jecinta SHIKANDA | F | 4*400m Relay | |||
Hellen SYOMBUA | F | 400m 52.54 | 4*400m Relay | ||
Priscilla TABUNDA | F | 100m H 14.21 | 4*100m Relay | ||
Maureen THOMAS | F | 400m 52.40 | 4*400m Relay | ||
Grace WANJIRU | F | 20km Walk | |||
Linda WAWERU | F | 20km Walk | |||
Monicah ZEPHANIA | F | 4*100m Relay | |||
Stephen ARITA | M | 10000m 27:59.00 | |||
Timothy CHEROIYET | M | 1500m 3:37.04 | |||
Samuel GATHIMBA | M | 20km Walk 1:20:22 | |||
Raymond KIBET | M | 400m 45.74 | 4*400m Relay | ||
Abraham KIBIWOTT | M | 3000m SC 8:20.05 | |||
Stanley KIETI | M | 400m 45.95 | 4*100m Relay 4*400m Relay | ||
Elijah KIMITEI | M | TJ 16.32 | |||
Wilfred KIMITEI | M | 10000m 27:54.20 | |||
Kenneth KIPKEMOI | M | 10000m 27:52.10 | |||
Nicholas KIPLAGAT | M | 800m 1:43.91 | |||
Phenus KIPLETING | M | 3000m SC 8:21.50 | |||
Alex KIPROTICH | M | JT 71.26 | |||
Boaz KIPRUGUT | M | 800m 1:44.64 | |||
Douglas KIPSEREM | M | 5000m 13:37.13 | |||
Eric KIPTANUI | M | 1500m 3:37.34 | |||
Alphas KISHOYIAN | M | 400m 45.71 | 4*400m Relay | ||
Jonathan KITILIT | M | 800m 1:44.24 | |||
Aron KOECH | M | 400m H 48.99 | 4*400m Relay | ||
Kiprono KOSKEI | M | 400m H 50.07 | |||
Bethwel LAGAT | M | TJ 16.45 | |||
Peter LAGAT | M | 5000m 13:37.34 | |||
Terra LAGAT | M | LJ 7.90 | |||
Vincent LETTING | M | 1500m 3:37.07 | |||
William MBEVI | M | 110m H 14.19 | |||
Mike MOKAMBA | M | 100m 10.35 | 200m 20.38 | 4*100m Relay | |
Boniface MUCHERU | M | 400m H 49.84 | 4*400m Relay | ||
Peter MWAI | M | 200m 20.88 | 4*100m Relay | ||
Boniface MWERESA | M | 4*400m Relay | |||
Mangata NDIWA | M | 5000m 13:34.20 | |||
Gilbert OTIENO | M | 200m 21.16 | |||
Mark OTIENO | M | 100m 10.39 | 4*100m Relay | ||
Mathew SAWE | M | HJ 2.12 | |||
Simon WACHIRA | M | 20km Walk 1:24:40 | |||
Nelson YEGO | M | JT 71.34 |